بهترین شروط ضمن عقد نکاح

admin 1399-08-10 بدون دیدگاه

بهترین شروط ضمن عقد نکاح

با شروط ضمن عقد بیشتر آشنا شوید!

همه ی ما از این موضوع آگاه هستیم که ازدواج علاوه بر این که میان دو فرد یک پیوند احساسی و عاطفی ایجاد می کند؛ بلکه به عنوان یک توافق و تعهّد دو جانبه قانونی نیز تعریف شده و چارچوب های حقوقی و قانونی مشخّص و معیّنی بر آن حاکم می باشد که هر دو فرد بعد از موافقت و پذیرش این شرایط نسبت به آن ها مسئول بوده و ملزوم به رعایت آن شرایط می باشند. در واقع هنگامی که یک زوج شرایط یکدیگر را پذیرفته و با هم ازدواج می کنند؛در سند ازدواج خود تکالیف و حقوق هایی را پذیرفته و امضاء می کنند که در زندگی مشترک ملزم به رعایت آن شرایط بوده و در صورت عدم رعایت،فرد مقابل حق اعتراض به صورت قانونی را خواهد داشت. همان طور که می دانیم در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران،مردان برتری قانونی و حقوقی بیشتری نسبت به زنان داشته و ممکن است برخی افراد از این برتری سوء استفاده کرده و دست به کارهای ناعادلانه و غیر منصفانه بزنند که زنان می توانند با تعیین کردن شروط ضمن عقد قبل از ازدواج از این مشکلات تا حد بسیار زیادی پیشگیری کنند.
امروزه زنان بسیاری هستند که به دلیل ترس از دست دادن حقوق خود از ازدواج امتناع می کنند (یکی از دلایل ترس از ازدواج) که دانستن شروط ضمن عقد و آشنایی با بهترین شروط ضمن عقد نکاح می تواند به آن ها کمک کرده و از ترس آن ها از ازدواج بکاهد. در واقع خانم ها می توانند با تعیین شرط هایی در ضمن عقد خود از رفتارهای ناعادلانه و غیر اخلاقی احتمالی توسّط همسر خود پیشگیری کرده و یک ازدواج و زندگی با آرامش و مطمئن را برای خود رقم زده و تجربه کنند. در واقع برای تعریف دقیق تر شروط ضمن عقد می توان گفت که این شرط ها بهترین راه حلّ برای زنانی است که قصد ازدواج داشته و بنا به شرایطی اعتماد و اطمینان کاملی به همسر خود نداشته و در مورد ازدواج خود دچار تردید یا نگرانی می باشند. در ادامه به چند نمونه از بهترین شروط ضمن عقد اشاره کرده و می پردازیم.

آشنایی با مهمّ ترین شروط ضمن عقد

همان طور که می دانیم عقدنامه یک سند قانونی و حقوقی بوده و تنظیم متن و شروط ذکر شده در آن از اهمیّت بسیاری برخوردار می باشد؛به گونه ای که کوچک ترین تغییر در واژه ها و متن آن می تواند مفهوم آن را به کلّی عوض کرده و یا آن را باطل کند. بنابراین بهتر است تمام افرادی که قصد ازدواج دارند به این نکته توجّه کنند که شروط ضمن عقد به دو دسته ی شروط از پیش تعیین شده که در تمام عقدنامه ها موجود می باشند و شروط مازادی که از طرف زوجین درخواست داده شده و در صورت مطابقت با قانون در عقدنامه ها ذکر می گردد؛تقسیم بندی می شوند. در واقع شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده در تمام عقدنامه ها به صورت تایپ شده وجود داشته و برای ذکر آن ها نیازی به درخواست از دفترهای ازدواج و طلاق وجود ندارد. در مقابل،شروط ضمن عقد مازاد یا تکمیلی شرط هایی می باشند که در عقدنامه ها موجود نبوده و بنا به درخواست زوجین در عقدنامه ها اضافه شده و باعث مشخّص شدن حقوق و تکالیفی برای طرفین می گردند.

در ادامه به معرّفی نمونه شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده و همچنین  نمونه شروط ضمن عقد مازاد اشاره کرده و به آن ها می پردازیم.
⦁     شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده:همان طور که گفتیم این شروط در تمامی قباله های ازدواج درج شده و امکان تغییر در آن ها وجود ندارد. از جمله این شرط ها می توان به موظّف بودن زوج برای انتقال نصف دارایی به زوجه در صورت تقاضای طلاق از سوی زوج و عدم تخلّف از سوی زوجه،وکالت بلاعزل مرد به زن برای طلاق و موارد دیگر در صورت مواردی مانند پرداخت نشدن نفقه از سوی مرد،سوء رفتار یا معاشرت مرد،مبتلا شدن مرد به مریضی ها و بیماری های نا علاج و یا اعتیاد،ترک کردن زندگی بدون دلایل موجّه و موارد بسیار دیگری که در این مقاله نمی گنجد و برای اطّلاع از آن ها می توان عقدنامه ها را مطالعه کرده و یا از سردفترهای ازدواج و طلاق در این مورد راهنمایی و مشاوره گرفت.
⦁    شروط ضمن عقد مازاد یا تکمیلی:همان طور که می دانیم در شروط از پیش تعیین شده برای ازدواج و مراسم عقد،حقوق زنان بسیار اندک و محدود بوده و تمام این حقوق فقط به شرطی است که زنان بتوانند ادّعای خود را ثابت کنند که این امر ثابت کردن در برخی مواقع برای زنان بسیار دشوار بوده و حتّی غیر ممکن می گردد. بنابراین یکی از امور حیاتی قبل از ازدواج برای خانم ها تعیین شروط ضمن عقدی می باشد که بتواند مشکلات احتمالی بعد از ازدواج آن ها را حل کرده و از سوء استفاده توسّط مردان پیشگیری کند. از جمله بهترین شروط ضمن عقد تکمیلی و مازاد می توان به شروط حقّ اشتغال،حقّ تحصیل،حقّ خارج شدن از کشور،حقّ حضانت فرزندان،حقّ وکالت برای طلاق،حقّ تعیین محلّ زندگی و مسکن و حقّ مساوی بودن دارایی در بین زوجین اشاره کرد که اضافه کردن آن ها به طور قانونی و در صورت مطابقت با حقوق مردان و زنان می تواند بسیار مفید بوده و از مشکلات احتمالی در زندگی آینده پیشگیری کند.

بهترین توصیه وب سایت عروسکو این مورد است که خانم ها و یا حتی آقایان پیش از ازدواج با یک وکیل در ارتباط باشند و تمامی موارد شروط ضمن عقد را بدانند و همچنین تمامی حقوقی را که آنها نیاز دارند توسط یک وکیل برای آنها مطالبه گردد و در عقد نامه ذکر شود.

دسته بندی : عروسی
برچسب ها :